Kiedy zainwestować w łóżko rehabilitacyjne, a kiedy wypożyczyć?
Odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego stanu zdrowia łóżko rehabilitacyjne to podstawa wyposażenia pokoju osoby chorej. Tego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny znajduje zastosowanie w przypadku każdego schorzenia, które wpływa na sprawność i wymusza codzienne przebywanie w pozycji leżącej. Wyjaśniamy, kiedy kupić łóżko rehabilitacyjne, a kiedy zdecydować się na jego wypożyczenie.
Kiedy kupić łóżko rehabilitacyjne?
Domowa opieka nad osobą obłożnie chorą lub trwała niepełnosprawność naszych bliskich wymuszają zakup odpowiednio dobranego łóżka rehabilitacyjnego. To spory wydatek, jednak taka inwestycja pozwala uniknąć dyskomfortu pacjenta, a także ułatwia codzienną opiekę nad osobą chorą. Zakup łóżka rehabilitacyjnego to konieczność w przypadku, gdy nasz bliski przez długi czas będzie przebywał w pozycji leżącej ze względu na nieodwracalny charakter choroby. W celu zmniejszenia obciążenia finansowego, które związane jest z zakupem profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego, można wnioskować o dofinansowanie ze środków PFRON. Tego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny nie jest refundowany ze środków NFZ.
Kiedy wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Wypożyczanie łóżka rehabilitacyjnego to opcja korzystna w przypadku czasowej niepełnosprawności, okresu rekonwalescencji po chorobie, a także odwracalnego charakteru choroby. Dzięki wypożyczeniu sprzętu rehabilitacyjnego możemy uniknąć dużych wydatków, opłacając miesięczne raty za korzystanie z łóżka przez czas, kiedy będzie ono niezbędne osobie chorej. Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego to także rozwiązanie w przypadku seniorów w bardzo podeszłym wieku i osób w terminalnej fazie choroby. Możemy zdecydować się na tę opcję także w celu wypróbowania konkretnego modelu łóżka rehabilitacyjnego przed jego zakupem.
Jakie zalety ma łóżko rehabilitacyjne?
Osoby obłożnie chore lub trwale unieruchomione ze względu na niepełnosprawność związaną np. z podeszłym wiekiem, wymagają odpowiedniej rehabilitacji oraz powinny przebywać w przyjaznych i komfortowych warunkach. To samo tyczy się osób czasowo niepełnosprawnych, których stan zdrowia wymusza częste przebywanie w pozycji leżącej. Komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo zapewniają profesjonalne łóżka rehabilitacyjne. Dzięki nim pacjent może bez problemu zmieniać pozycję z leżącej na półsiedzącą lub siedzącą, jest odpowiednio zabezpieczony przed wypadnięciem z łóżka, a także zmniejsza się jego dyskomfort podczas długiego przebywania w pozycji leżącej. Właściwa konstrukcja łóżka, odpowiednio dobrany materac przeciwodleżynowy, elektryczne sterowanie, a także wysokość i szerokość łóżka zapewniają osobom chorym maksimum wygody, a także ułatwiają życie ich opiekunów. Warto podkreślić, że łóżka rehabilitacje zwykle mają kilka segmentów, które można niezależnie nastawiać, nierzadko posiadają komplet barierek i wysięgnik z uchwytem, a także kółka z blokadą.