Na czym polega diagnostyka stóp?
Mówiąc o schorzeniach związanych z układem ruchu, większość osób skupia się na kręgosłupie. Niestety nadal mała grupa zwraca uwagę na to, jaki wpływ mają różnego rodzaju choroby na stan zdrowia stóp. Jak się okazuje, problemy ze stopami ma ponad połowa społeczeństwa. Ze względu na brak informacji, bardzo mało osób podejmuje się profesjonalnego leczenia, co w późniejszym wieku może wiązać się z naprawdę przykrymi konsekwencjami.
Czym konkretnie jest diagnostyka stóp?
Diagnostyką oraz leczeniem chorób stóp zajmują się specjaliści z dziedziny ortopedii, oraz podologii. Wiele osób przed wizytą nie ma pojęcia, że choroby stóp mogą potęgować dolegliwości bólowe stawów czy mięśni w innych częściach ciała. Podczas diagnostyki stóp ocenia się ich ustawienie oraz układ innych części ciała. Ważne jest również sprawdzenie pracy stóp w trakcie chodu lub innego funkcjonalnego zadania. Osoba przeprowadzająca ocenia również zakres ruchu w stawach oraz ocenę funkcji poszczególnych mięśni.
Przeprowadzane jest również manualne badanie stopy. Wybierając się na wizytę do specjalisty, w celu diagnostyki stóp, warto zabrać ze sobą krótkie spodenki na przebranie, oraz buty do dopasowania wkładek ortopedycznych. Dzięki rozwojowi technologii obecnie możliwe jest wykonanie komputerowego badania stóp. Pacjent staje na specjalnym urządzeniu, które skanuje podeszwę stopy i wysyła obraz do komputera, co pozwala na określenie stopnia wysklepienia łuków stopy. Dzięki temu możliwe jest stworzenie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które w większości przypadków pomagają skorygować wadę i uwolnić się od bólu.
Tego rodzaju wkładki można zakupić w profesjonalnym sklepie ortopedycznym. Wkładki ortopedyczne tworzą podparcie dla biernych struktur anatomicznym, dzięki czemu można uniknąć urazów zmęczeniowych. Wybór dopasowanych wkładem pozwala na odciążenie stóp, wsparcie mięśni stabilizujących stopę, co ma znaczący wpływ na ergonomię ruchu i komfort poruszania się. Jest to rozwiązanie zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i dla tych którzy zmagają się z bólem. Wkładki bardzo często wykorzystuje się do korygowania ustawienia stóp u dzieci i młodzieży.